Haber

Erzincan Cevizi: İnce kabuklu olması ve dolgu oranının yüksek olması nedeniyle tüketicilerden yoğun talep görmektedir.

İnce kabuğu ve doluluk oranının yüksek olması nedeniyle tüketiciler tarafından yoğun talep gören Erzincan cevizi, köylülerin zorlu çalışmaları ile hasat ediliyor.

Erzincan’ın yüksek rakımlı dağ köylerinde dere kenarlarında ve tarlalarda yetişen cevizler, yöre halkı tarafından hasat edilmeye başlandı. Başlıca geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğu Erzincan’da son yıllarda devletin destek ve teşvikleriyle ceviz yetiştiriciliği yaygınlaşıyor.

Kemah, Kemaliye, İliç, Üzümlü ve Tercan ilçelerine bağlı dağ köylerinde karga, sincap ve bazı yabani hayvanların beslenirken yere bıraktığı çekirdeklerle veya köylülerin tarlada yetiştirdiği cevizler toplanıyor. her yıl eylül ayının ortasında.

Yaklaşık 10-15 metre yüksekliğindeki ceviz ağaçlarına vatandaşlar ahşap merdiven ve halatlar kullanarak tırmanıyor. Köylüler ellerindeki uzun sopalarla bölümlere vurarak yere ve yaprakların ortasına düşen cevizleri kovalara dolduruyor.

Köylüler, gruplar halinde ve iş birliği içinde çalışarak cevizleri yeşil kabuklarından ayırıp evlerin toprak damlarına kurumaya bırakıyor. Yaklaşık bir hafta kadar güneş önünde bekletilerek nemi alınan cevizler, paketlenerek çevre il veya ilçelerde toptan veya perakende satışa sunuluyor.

İnce kabuğu ve dolgu oranının yüksek olması nedeniyle kilosu 70 liradan satılan Erzincan cevizi, bölgede yapılan klasik tatlılara başka bir lezzet katıyor.

Cevizde hasat zamanının sonbaharda geldiğini belirten vatandaşlar, “Cevizdeki yeşil kabuk çatlamaya başlayınca herkes bir araya toplanır. Bir veya iki kişi, ellerinde uzun bir sırıkla ağaca tırmanma görevini üstlenir. İnsanlar tırmanır.” ağaçlar cevizleri döküyor, aşağıdakiler de toplayıp çuvallara, kovalara koyuyorlar. Cevizler toplanıyor.” “Bazen kadınlar bir araya gelerek bu cevizlerden baklava ve çeşitli tatlılar yapıyorlar.” Şu ifadelere yer verdi. -ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu